מה פירוש המילה "גישבור"? איפה זה בא לידי ביטוי?

סכסוכים בין בני אדם ובפרט סכסוכים עסקיים הם ללא ספק עניין רגיש. לא קל ליישב מחלוקות, קלות כחריפות, ולכן רבים פונים לאפשרות של מינוי צד שלישי שיסייע להביא את שני הצדדים לעמק השווה. ישנו הליך בירור, הליך גישור, ואת השילוב- הליך "גישבור". במאמר זה נסביר במה מדובר. 

 

מהו הליך גישור?

גישור הוא למעשה הליך המשמש ליישוב וניהול סכסוכים מבלי לערב את בתי המשפט. גישור חולש על מגוון תחומי סכסוכים, החל מיישוב הדורים של פרטים אינדיבידואלים בחברה, ועד לפתרון סכסוכים בין חברות ותאגידים. להליך גישור מקצועי יתרונות רבים, בעיקר חיסכון רב בהוצאות משפטיות אדירות ומענה מהיר ויעיל לצרכי הצדדים המעורבים.

אם אתם עומדים מחלוקת המצריכה גישור עסקי, מומלץ לעבור הליך גישור עם המוסד לבוררות עסקית. חשוב לציין כי ניתן לפנות להליך גישור גם במקביל להליכים משפטיים, לעיתים לפני או אחרי שכבר החלו.

 

הליך בוררות על קצה המזלג

הליך הגישור מתנהל בנועם ולעיתים ללא הסכם מקדים בין שני הצדדים. השאיפה במקרי גישור הם לבחור בנציגים מכל צד של הסכסוך ולהגיע להבנות. הליך הבוררות הוא כזה הנחתם מראש בחוזה בין שני צדדים, למקרה שיתגלעו סכסוכים ביניהם.

לבורר צד ניטרלי, הוא נבחר ומוסכם על ידי שני הצדדים ובסמכותו לפסוק לפי הבנתו את המצב לטובת שני הצדדים, גם אם אין הסכמה על התנאים שסוכמו. על הבורר לנמק את פסיקתו ולתעד את התהליך במלואו. ניתן לערער על פסק בוררות ובלבד כאשר הוכח שנפלה טעות טכנית או טעות בתוכן הפסיקה.

 

גישבור- שילוב של גישור ובוררות

גישבור הינו יצור כלאיים שמשלב את שני ההליכים המייצגים את האסכולה של ניהול סכסוכים. הוא משתמש ביתרונות המובהקים ביותר של שתי השיטות ומאפשר תהליך הוגן בעל מעטפת מובנית ונכונה. תהליך הגישבור מתחיל בראש ובראשונה בגישור: הוא מאפשר לשני הצדדים לשבת אל שולחן המשא ומתן ולהגיע לפתרון נוח ומקובל עליהם, תוך שאיפה לסיים את הסכסוך במהירות וביעילות.

ברור לכל אחד מהצדדים שבמסגרת שיחותיהם עם המגשר, תוכנן לא ישמש כראיות קבילות בבית משפט אם הצדדים יגיעו לידי כך. באם הצדדים הגיעו למבוי סתום ומוצו האפשרויות להגעה לעמק השווה, מתחיל מייד הליך בוררות: המגשר יפנה את מקומו לבורר המוסכם על שני הצדדים, שאת פסיקתו יהיו חייבים לקבל.

 

עיתוי הגישבור- כמה שיותר מהר

לאחר שהבנו את מהות התהליך, ניתן להסיק שהעיתוי הנכון ביותר לפתיחת הליך גישבור הוא בטרם החל כל הליך אחר, לרבות משפטי. תהליך המשלב גישור ולאחריו בוררות ממצה את כל האמצעים העומדים בפני הצדדים המסוכסכים, והדבר הנכון לעשות הוא להתחיל בגישור מתוך מטרה למצוא פתרון מוסכם, ולאחר מכן לפנות לבורר שיכריע בנושא. הליך זה מתאים בעיקר לסכסוכים עסקיים שעלולים לגרום לתביעות כספיות משמעותיות שלא ייטיבו עם שני הצדדים.

גישור בסכסוך

אולי יעניין אותך גם

מינימליזם מודרני מלונות קפסולה
כללי
מינימליזם מודרני: מלונות קפסולה

בשנים האחרונות צץ טרנד חדש בתחום הלינה המציע למטיילים חוויה ייחודית ומינימליסטית: מלונות קפסולה. מלונות אלה, שמקורם ביפן, זכו לפופולריות ברחבי העולם בשל העיצוב הקומפקטי

קרא עוד »
גריל אש
כללי
על האש במרפסת – האם זה אפשרי?

בעוד שבורות אש מסורתיים עשויים שלא להתאים למרפסת שלכם, גריל גז למרפסת יכול לשמש כחלופה בטוחה ונוחה, כדי ליהנות מהחמימות והאווירה של ארוחת על האש.

קרא עוד »
מה זה CPA?
כללי
מה זה CPA?

אם יש לכם עסק בארצות הברית, או שאתם אזרחי ארה"ב, ייתכן שנתקלתם בעבר במושג CPA אם הייתם צריכים להתמודד מול ה-IRS. אך מה זה בכלל

קרא עוד »