דרכי פעולה אפשריות לאחר תקיפה מינית

תקיפה מינית היא אירוע טראומטי וקשה, והרגעים המיידיים שאחרי עלולים להיות מבלבלים וקשים. לא ברור מה צריך לעשות עכשיו ואיך אפשר לפעול, לכן חשוב לדעת מה עומד לרשות נפגע או נפגעת עבירת מין.

 

פנייה לסיוע

בישראל קיימות מגוון אפשרויות לקבלת עזרה ראשונית לאחר פגיעה מינית. ניתן להתקשר למרכז הארצי לנפגעי תקיפה מינית או לארגונים ומרכזי סיוע נוספים. לכל ארגון המומחיות שלו ויכולת משלו לעזור. חלק מהארגונים יציעו שיחת טלפון וליווי בתהליך, חלק מהארגונים יציעו הכוונה, חלק יציעו טיפול פסיכולוגי מותאם. במידה ונפגע או נפגעת שוקלים לפעול בדרכים משפטיות או אפילו רוצים להבין מה האפשרויות המשפטיות העומדות בפניהם, ניתן לפנות לעו"ד תקיפות מיניות להכוונה וליווי בתהליך במידה ויוחלט.

 

הגשת תלונה במשטרה

ניתן במישור הפלילי ולפנות למשטרת ישראל לצורך הגשת התלונה. מומלץ לגשת לתחנת המשטרה בסמוך לזמן האירוע ככל הניתן, על מנת שיהיו הראיות מוצקות יותר ובכך להגביר את הסיכוי להרשעה. תהליך הגשת התלונה הינו תהליך ארוך ומורכב, בו יצטרכו הנפגע או הנפגעת לשחזר את התקיפה עצמה ולהתמודד מול סיטואציות מורכבות. רבים מהנפגעים לא יודעים את הזכויות שלהם לאורך התהליך ולא יודעים מה עומד לפניהם. ליווי של עורך דין מומחה בתחום יוכל להקל על התהליך, לסייע לו להיות יעיל יותר ובר סיכוי להרשעה, וכן להכין את הנפגע לפני מה שמצפה לו. בסוף ההליך המשטרתי, מחליטה משטרת ישראל האם להגיש כתב אישום כנגד התוקף ובמידה ויוחלט שיש עילה להגשת כתב אישום, המקרה יידון בבית המשפט המתאים.

 

הגשת תביעה אזרחית

קיימת האפשרת גם לפעול במישור האזרחי ולהגיש תביעה אזרחית בגין פיצויים על פגיעה בגוף ונפש כתוצאה מהאירוע. בהליך זה יכולים הנפגע או הנפגעת לזכות בפיצויים רבים יותר מהתהליך הפלילי, אשר מתמקד בעיקר בהענשת התוקף. הגשת תביעה אזרחית מטרתה קבלת פיצויים לצורך שיקום חיי הנפגעים. יש לציין שתהליך משפטי זה הינו תהליך נפרד מהתהליך הפלילי אך מושפע ממנו מאוד. לרוב תביעה זו תוגש לאחר הרשעה פלילית.

 

קבלת טיפול רפואי

במקרים של תקיפה מינית במהלכה הייתה חדירה ו/או חבלה פיזית, חשוב לפנות לטיפול רפואי במהרה. קיימים מספר חדרי מיון ייעודיים עבור נפגעי תקיפה מינית בתוך בתי חולים, הנקראים חדרים אקוטיים. בחדרים אלו יקבלו הנפגעים טיפול ראשוני מניעתי, טיפול בחבלות, איסוף ראיות רפואיות וכן תוכנית בדיקות וטיפול להמשך. הטיפול הראשוני יהיה קריטי הן לראיות והן למצב הפיזי של הנפגע או הנפגעת. קיימות השלכות פוטנציאליות לתקיפה מינית כמו הריון לא רצוי, סיכוי להדבקות במחלות מין וחבלות בעלות השלכות ארוכות טווח, ועל כן חשוב לקבל טיפול רפואי זה. הטיפול ניתן בצורה דיסקרטית ולא מועבר לגורמים נוספים ללא אישור הנפגע או הנפגעת. רשימה מלאה של החדרים האקוטיים ודרכי פנייה אליהם ניתן למצוא בקלות ברשת.

אולי יעניין אותך גם

הגשת תביעה
עריכת דין
מהם שלבי הגשת תביעה?

הגשת תביעה הינה תהליך ארוך ומורכב וכדאי לעשות אותה באופן חכם ויסודי על מנת למקסם את הסיכוי שלכם לזכות בה. התהליך שלרוב יהיה מלווה בעורך

קרא עוד »
חוק המזון
עריכת דין
עושים על האש? תבדקו את החוק

לא מעט אנשים מצאו את עצמם לאחרונה תוהים האם יש חוקים חדשים בנוגע להדלקת מנגלים במקומות שונים. הדבר נובע בעקבות הופעתם של שלטים חדשים האוסרים

קרא עוד »