התרת נישואין

בשנים האחרונות ישנה עלייה במספר הזוגות אשר מבקשים שלא לעבור ברבנות בדרכם לחתונה ולהתחתן בנישואים אזרחיים. טעות נפוצה של זוגות אלו היא המחשבה כי במידה והם נישאו בנישואים אזרחיים, ניתן יהיה גם להתגרש באותו האופן ובעצם לעקוף את מוסד הרבנות ולא לעבור דרכו כלל. אולם, כאמור, מדובר בטעות. לפי חוק שיפוט בתי הדין הרבניים (נישואין וגירושין) נקבע כי הן נישואין והן גירושין של יהודים במדינת ישראל יתבצעו לפי דין תורה. היות ומדובר בבני זוג יהודיים, לבית הדין נתונה הסמכות הבלעדית לגרש את הצדדים, ללא קשר למקום הנישואין ולאופן בו הם בוצעו.

 

התרת הנישואין

במידה ומדובר בבני זוג מעורבים כאשר אחד מבני הזוג הינו יהודי והשני שייך לעדה אחרת או מוגדר כחסר דת, או כאשר שני בני הזוג שייכים לדתות מוכרות ושונות ונישאו בחו"ל בנישואין אזרחים, על מנת להפסיק את הנישואין יהיה עליהם להגיש בקשה להתרת נישואים.

בקשה להתרת נישואין מוגשת לבית המשפט לענייני משפחה, בית משפט זה הוא בעל הסמכות לדון בעניין זה. במידה ואחד מבני הזוג מוגדר כיהודי, בית המשפט יבצע פניה אל נשיא בית הדין הרבני הגדול במטרה שזה יקבע האם מדובר במקרה בו ישנו הצורך בביצוע הגירושין באמצעות כללי הדין הדתי, או יבצע פניה לראשי בית הדין השונים בהתאם לדתות של בני הזוג.

בית הדין בהתאמה ובהמשך לקבלת הפניה, מחויב להשיב לבית המשפט לענייני משפחה את הקביעה בעניין הזוג בתוך שלושה חודשים מיום פנייתו של בית המשפט לענייני משפחה. לפי קביעת בית הדין יהיה ניתן להחליט האם להמשיך בדרך של התרת נישואין או שיש צורך בגט.

 

פסולי חיתון כדרך להתרת הנישואים

פסולי חיתון על פי הדת היהודית אלו יהודים אשר ההלכה לא מאפשרות להם להיכנס בברית הנישואים עם יהודים כשרים. פסולי החיתון המרכזיים על פי ההלכה:

ממזרים אדם יהודי אשר נולד מתוך מעשה של גילוי עריות, למשל, אדם שנולד לאישה אשר קיימה יחסים עם אדם אליו לא נישאה.
עגונה עגונה היא אישה אשר מיקום בעלה לא ידוע. במקרה זה בו לא ניתן גט כשר, היא נחשבת כנשואה ואין לה את האפשרות להתחתן עם אדם אחר.
נישואי גרושה וכהן במקרה זה, לפי ההלכה היהודית, יש איסור על כהן להתחתן עם אישה גרושה, עם גיורת ועם נשים נוספות.

 

התרת הנישואין תתבצע במקרים בהם הנישואין מבחינת בית הדין לא היו כשרים לכתחילה. מתן התרת הנישואים יתבצע כאשר אחד מבני הזוג נחשב לפסול חיתון כאמור לעיל. במקרה זה ניתן יהיה לבצע התרה של הנישואים, בדרך זו ולמרות שהדרך המקובלת היא להתגרש באמצעות גט. במידה ויתגלו תנאים מסוימים שיבטלו את הנישואים מלכתחילה יהיה אפשר להתיר את הנישואין.

הסכם נישואין

אולי יעניין אותך גם

גירושין בהסכמה
עורך דין משפחה
גירושין בהסכמה – מה זה אומר?

גירושין הם חוויה מאתגרת ורגשית, אבל מה אם הייתה דרך לפשט את התהליך? היכנסו ל"גירושין בהסכמה", מושג המציע לזוגות גישה חלופית לפרידה. במאמר זה נעמיק

קרא עוד »
עורך דין משפחה
הסכם פונדקאות

פונדקאות היא הליך אשר מאפשר לזוגות רבים שאין באפשרותם להביא ילד לעולם להיעזר בו להרחבת המשפחה. במסגרת הליך זה ובניגוד לאמצעים אחרים כמו תרומת זרע

קרא עוד »
עורך דין משפחה
ייפוי כוח מתמשך

ייפוי כוח מתמשך מהווה מסמך משפטי אשר יוצר אפשרות לאדם ליפה את כוחו של אדם אחר לקבל עבורו החלטות, במידה ויגיע למצב שבו לא תהיה

קרא עוד »