באילו מקרים ניתן לשנות פרופיל צבאי?

הפרופיל הצבאי הוא היבט קריטי בשירות החייל, וככזה הוא גם קובע את סוגי התפקידים בצבא. פרופיל זה נקבע כבר בהליכי טרום גיוס על סמך בדיקה רפואית מקיפה הנערכת על ידי ועדה רפואית. במהלך תקופת השירות של החייל, פרופיל זה עשוי לעבור שינויים בהתאם למצבו הבריאותי, בין אם עקב פציעות, מחלות או שינויים במצבו הרפואי

 

מתי קובעים פרופיל צבאי?

הפרופיל הצבאי נקבע לאחר ההתייצבות לצו הגיוס הראשון. בשלב זה עוברים המתגייסים לעתיד בדיקות רפואיות שונות הכוללות בדיקות גופניות והערכות כמו גובה, משקל וסמנים בריאותיים נוספים. התוצאות של הערכות אלו משפיעות על הפרופיל הצבאי של המתגייס, אשר בתורו קובע את התאמתו לסוגים שונים של תפקידים צבאיים, החל מתפקידי לחימה ועד לתפקידי תמיכה.

צו גיוס

 

המצב הרפואי השתנה? יכול להיות שצריך לעדכן את הפרופיל

באמצעות ליווי עו"ד צבאי אל מול המערכת הצבאית ניתן להשיג יתרונות רבים. ראשית, צה"ל מכיר בכך שמצבו הרפואי של חייל יכול להתפתח עם הזמן. לכן, ישנן הוראות לשינוי פרופיל חייל אם מצבו הרפואי משתנה. למשל, פציעות או מחלות זמניות עלולות להוביל להורדה זמנית של הפרופיל, המאפשרת לחייל להתאושש ללא לחץ נוסף של מילוי כל התפקידים הרגילים.

 

מה קורה אם יש בעיה רפואית כרונית?

אם חייל מתמודד עם בעיה רפואית קבועה או ארוכת טווח, הצבא עשוי לשקול התאמה משמעותית יותר לפרופיל. במקרים כאלה, החייל נבדק בדרך כלל על ידי ועדה רפואית אחרת, אשר בוחנת מחדש את כשירותו לשירות ומתאימה את הפרופיל בהתאם.

 

התאמה בין רמת הפרופיל לסוג התפקיד

חשוב לציין שכל רמת פרופיל מתאימה לסוגי תפקידים. לדוגמה, פרופיל של 97 מצביע על כושר רפואי תקין, המתאים ללחימה בכל יחידה, בעוד שפרופילים נמוכים יותר כמו 72 או 64 מסמלים בעיות רפואיות המגבילות את החייל לתפקידים פחות תובעניים פיזית. פרופילים בקצה התחתון של הסקאלה, כמו 24 או 21, מצביעים על מגבלות חמורות, כאשר דני האחרונים מובילים לרוב לאי זכאות לשירות.

עורך דין צבאי

 

כך מערערים על פרופיל רפואי

לחיילים יש זכות לערער על הפרופיל הרפואי שנקבע להם אם הם סבורים שהוא אינו משקף במדויק את מצבם הרפואי. ערעורים כאלה חייבים להיעשות תוך חודש מיום קביעת הפרופיל. תהליך הערעור כולל הגשת תיעוד רפואי רלוונטי וחוות דעת מומחים לתמיכה בתביעה להערכה מחדש. אם הערעור יתקבל, החייל יעבור הערכה רפואית נוספת, שעלולה להוביל להתאמת פרופיל.

 

חשיבות הפרופיל

תהליך שינוי פרופיל צבאי הינו מוסדר מאוד, על מנת להבטיח שכל חייל משרת בתפקיד התואם את כשירותו הרפואית. הדבר לא רק מגן על בריאותו ורווחתו של החייל אלא גם מבטיח את האפקטיביות המבצעית של הצבא. במקרים של דילמה או התלבטות, מומלץ לערב עורך דין שמתמחה בדיני הצבא ומכיר אותם על כל היבטיהם.

בעיה רפואית

אולי יעניין אותך גם

עורך דין צבאי
עבירות אלימות בצבא

המסגרת הצבאית הינה מסגרת זרה לחלוטין למגיעים אליה מבחוץ. אמנם, מתבצעים הכנות מרובות לקראת גיל הגיוס אשר מטרתן להכשיר את המתגייסים העתידיים ככל הניתן לקראת

קרא עוד »
עבירות נשק בצבא ראשית
עורך דין צבאי
עבירות נשק בצבא

עבירות נשק במסגרת הצבאית נחשבות לסוג העברות החמורות ביותר לפי הדין הצבאי. לא מעט מעבירות שקשורות לתחום הנשק והסחר בנשק בצבא יכולות להסתיים במאסר. במאמר

קרא עוד »
עורך דין צבאי
שימוש בסמים בצבא

חיילים רבים עלולים למצוא את עצמם מסובכים תחת האיסור של שימוש סמים בצבא, לרבות החזקת סמים בצבא, סחר בסמים ועבירות הנוגעות לסירוב להיבדק לגילוי סמים

קרא עוד »