4  סוגים נפוצים של תביעות כספיות

בישראל עיקר התביעות המוגשות מידי יום הן תביעות כספיות. תביעות משפטיות הנפוצות ביותר הן בין שני צדדים, שעיקר הסכסוך הוא על נושאים ששונים מחיי היום יום. תביעות כספיות יכולות להיות אפילו על ביטול חוזה שנעשה בין שני אנשים, דרישה לקבלת פיצויים, תביעה לטיפול רשלני, דרישה להחזר כספי, נגד גופיים ציבורים, תביעות ייצוגיות מול חברה ועוד.

 

מה היא תביעה כספית?

תביעה כספית היא תביעה פיננסית. התביעה היא בדרך כלל תביעה שנובעת מיחסים בין מוסדיות, יחידות וזוגות. התביעה הכספית בדרך כלל מתחלקת לשניים:

  • תביעה כספית מזכה – התביעה מזכה בתשלום, תשלומים ומחייבת בכל הנסיבות אשר מפורטות בחוזה.
  • זכויות או חובות – מדובר על זכויות או חובות אשר הטיב שלהן הוא להתייחס אליהם כאל כספיים.

מטרתה של טביעה זו היא קבלת כסף לפי קביעת בית המשפט, לפי השקפתו של התובע. בבית המשפט מוגשים כל יום תביעות כספיות. התביעות העיקריות מבוססות על חוזים, נזיקין, ביטוח, אי תשלום חוב, הפרת חוזה, בגין נזק של רכוש או נזק גופי ועוד.

 

לאן מגישים את התביעה

סכום הכספי הנתבע קשור להערכה משפטית אליה תוגש התביעה. תביעות בסכום עד ל-2,500,000 שקלים יוגשו לבית משפט השלום. תביעות והפיצוי גדול מ- 2,500,000 יוגש לבית המשפט המחוזי. חשוב לדעת שסכום האגרה בשיעור קבוע, אינו כלול בסכום.

 

סוגים נפוצים של תביעות כספיות

  • תביעה על רקע אישי – תביעה זו יכולה להיות על בסיס רקע אישי של אנשים כמו רקע על בסיס לשון הרע, גירושים, סכסכוך על ירושה, סכסוך בין שכנים ועוד.
  • תביעות נזיקין – תביעות אלה בעיקר על בסיס פיצוי כספי. הפיצוי מוענק לתובע עקב עוול שנגרם לו. הנתבע יכול להיות אדם פרטי וגם גוף ציבורי.
  • תביעות דיני עבודה – עובד או מעביד שמקום העבודה שלו דרש ממנו לעשות משהו שלא מקובל, או לא עשה אתו צדק כלשהו תובע בתביעת דיני עבודה. התובע דורש פיצוי כספי ממקום העבודה שלו עקב העוגמת נפש שנגרמה לו. לדוגמא, אם מקום העבודה חייב אותו לעשות משהו לא במסגרת החוזה שלו, או דרש ממנו משהו שהוא אינו מחויב לכך ולא רוצה בכך. על כך מקובל לקבל פיצוי הולם.
  • תביעת הפרת חוזה – גם בעולם האישי וגם בעולם העסקי ישנם חוזים בין צדדים. מי שהפר חוזה מצד מסוים, רשאי לתבוע את הצד השני וזכאי בעקבות זאת לקבל פיצוי והחזר כספי.

 

לסיכום

תביעה כספית יכולה להיות במגוון נושאים שונים. בין אם הם נושאים אישים, הפרת חוזה, לשון הרע, דיני חוזי עבודה ועוד. לפני שתובעים, כל גורם חשוב מאוד לחשוב על אסטרטגיה משפטית ולתכן את הדרך בה אתם הולכים לנקוט. מומלץ טרם הגשת התביעה, להתייעץ עם גורם כמו עורך דין בכדי שיוכל לסייע לכם להגדיל את סיכויי ההצלחה שלכם לזכות בתביעה. לפרטים נוספים בקרו באתר – https://brunolaw.co.il

 

ספר ופטיש של שופט

אולי יעניין אותך גם

ניהול עיזבון
עריכת דין
מה עושה מנהל עיזבון?

למנהל נכסים יש תפקיד מכריע בתפעול חלק וניהול יעיל של נכסים מגוונים, בין אם הם אחוזות למגורים, מתחמים מסחריים או נכסים בקנה מידה גדול. עם

קרא עוד »
תאונת דרכים
עריכת דין
תביעת נזקי גוף בתאונת דרכים

תאונת דרכים יכולה להיות חוויה טראומטית, שמותירה את הנפגעים עם פציעות פיזיות, מצוקה רגשית ועומסים כלכליים. בזמנים מאתגרים כאלה, הבנת תהליך הגשת תביעת נזקי גוף

קרא עוד »
המשך תביעת תאונת דרכים
עריכת דין
איך מתנהלת תביעת תאונת דרכים?

תאונות דרכים יכולות להיות חוויה טראומטית עבור המעורבים. בנוסף לפציעות פיזיות, תאונות דרכים עלולות לגרום גם להפסדים כספיים, לרבות הוצאות רפואיות, אובדן שכר ונזקי רכוש.

קרא עוד »